How does it work?

Option 1: Just fill in the form with your homework question, and someone will respond shortly with an answer.


Option 2: Take a photo (or link) of your question, and email or text it to us.

Like us?

Trail mix, mixture word problem

Q: The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $10 per pound and premium cashews for $15 per pound. The manager wishes to make a 100-pound trail mix-cashew mixture that will sell for $14 per pound. How many pounds of each should be used?

A: Let x = pounds of . . . → Read More: Trail mix, mixture word problem