How does it work?

Option 1: Just fill in the form with your homework question, and someone will respond shortly with an answer.


Option 2: Take a photo (or link) of your question, and email or text it to us.

Like us?

Trail mix, mixture word problem

Q: The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $10 per pound and premium cashews for $15 per pound. The manager wishes to make a 100-pound trail mix-cashew mixture that will sell for $14 per pound. How many pounds of each should be used?

A: Let x = pounds of trail mix
Let y = pounds of cashews

The two amounts have to add up to 100 pounds, so that gives us the first equation:

x+y = 100

Next, we know that the 100-pound mixture needs to cost $14 per pound. We can use the per pound information for the trail mix and cashews to make equation 2:

10x + 15y = 14*100

Now use whatever method you like to solve the equations. I will choose to use substitution method:

y = 100-x

10x + 15(100-x) = 1400
10x +1500 -15x = 1400
100 = 5x
x = 20

Use equation 1 to find y:

x+y = 100
y = 80

So there should be 20 pounds of trail mix and 80 pounds of cashews.